ADAS i elektromobilność napędzają rozwój inteligentnych miast

Ponad 50 proc. światowej populacji mieszka obecnie w miastach. Do 2050 roku ten poziom się zwiększy się do blisko 70 proc., a w państwach OECD przekroczy nawet 80 proc. Dlatego tak ważna jest ewolucja miast inteligentnych, w których rozwój technologii przekłada się na wzrost komfortu życia mieszkańców. Elektromobilność oraz zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS) są tego przykładem.

Prywatne samochody średnio w ponad 90 procentach są przez nas niewykorzystywane. Jednocześnie jednak odpowiadają za większość globalnych wydatków związanych z transportem. Podejście do transportu się jednak zmienia. Ocenia się, że do 2050 roku ponad 70 proc. przejazdów w europejskich miastach będzie realizowana transportem aktywnym i współdzielonym. Globalna flota pojazdów operujących w ramach car-sharingu w przeciągu kolejnych lat ulegnie podwojeniu. Coraz powszechniejsze będą również usługi transportu na żądanie (demand responsive transport – DRT). Równolegle obserwujemy początki wielkich zmian w motoryzacji, w postaci dwóch globalnych trendów – elektryfikacji i autonomizacji.

– Elektryfikacja flot w pierwszym etapie dotknie właśnie alternatywnych form transportu wobec przejazdów pojazdami prywatnymi. Ten trend obserwujemy również w polskich miastach w postaci coraz większej ilości projektów współdzielenia opartych na pojazdach nisko i zeroemisyjnych oraz rozwoju flot elektrycznego transportu publicznego. Szacuje się, że w 2030 roku nawet 25 proc. sprzedawanych pojazdów będzie pozwalała na korzystanie z zaawansowanych poziomów jazdy autonomicznej, pozwalającym pokładowym systemom przejmować wszelkie funkcje prowadzenia pojazdu. Już teraz w blisko 50 miastach na całym świecie przeprowadzane są testy pojazdów autonomicznych – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Jakie możliwości, a zarazem wyzwania stawiają przed nami miasta przyszłości? W jaki sposób postępująca digitalizacja powinna się przekładać na wzrost komfortu życia mieszkańców miast? Kiedy rozwiązania te są rzeczywiście potrzebne i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, a kiedy stają się kontr-produktywne?

Na wszystkie powyższe pytania odpowiedzą eksperci podczas International Automotive Business Meeting już 27 i 28 listopada w Sosnowcu. Gospodarzem panelu „Polityka metropolitalna na rzecz przyszłości ADAS oraz elektromobilności” jest Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. W dyskusji wezmą udział: Prof. Marcin Ślęzak, Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego; Arkadiusz Chęciński, Prezydent Miasta Sosnowiec; Marcin Bazylak, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Kazimierz Karolczak, CEO w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii; Ewa Mikos – Romanowicz, Business Development Director w Siemens oraz Artur Kalicki, Head of the E- Mobility Department w Tauron Dystrybucja Serwis S.A.

– Podczas IABM poruszymy szeroko tematykę smart cities, posłużymy się przykładem miasta Sosnowiec, gdzie wprowadzono aplikację do codziennej komunikacji z mieszkańcami, przeanalizujemy projekty wykorzystujące technologię do aktywnego przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza. Porozmawiamy o rozwoju elektromobilności pod względem zarówno infrastruktury, jak też współdzielenia. Powiemy także o przykładach zastosowania ADAS w praktyce miejskiej np. o pilotażowym wdrożeniu technologii „Shield Plus” firmy Mobilye w Barcelonie, która ma na celu ostrzegać kierowców sygnałami świetlnymi i akustycznymi, o ewentualnych kolizjach zanim jeszcze do nich dojdzie. Wszystko po to, by ocenić potencjał polskich miast w kontekście rozwoju smart cities, w szczególności w obszarach związanych z elektromobilnością i ADAS – podsumowuje Maciej Mazur.

Zapisz się

Już teraz zarezerwuj sobie miejsce na Konferencji